Балканско 2

С букет от купи и медали, добро настроение и много научени уроци се върнаха българските ни шахматисти от Балканските младежки първенства, които се проведоха от 30-ти септември до 8-ми октомври 2022 г. в Цетине, Черна Гора. България изпрати своите състезатели, след като получи специална покана за участие в престижния форум през световната ни шампионка Антоанета Стефанова – член на Борда на Балканската федерация по шахмат и почетен председател на Българската федерация по шахмат 64” (БФШ 64). Инициативата за изпращане на българските състезатели и техния водач и треньор международния майстор Йордан Иванов – Габъра бе подкрепена единодушно от Управителния съвет на „БФШ 64”.

16 български млади таланти от 8 до 18-годишна възраст се впуснаха в битката на черно-бялата дъска. Малките рицари на шахматната игра се бориха в три различни шахматни дисциплини според времето за мислене, отредено във всяка: стандартен, рапид и блиц шахмат. В турнирите участваха шахматисти от 11 държави, разделени в 6 възрастови групи.  Българската група, която бе сред най-многобройните, спечели 5 шампионски титли, 10 сребърни и 3 бронзови медала. А в общото класиране на държавите България зае трето място.

Ето и какво сподели водачът на българската група и треньор на едни от най-силните ни български гросмайстори Йордан Иванов, известен със своята безапелационна критичност:

„Всички деца се стараха много, дадоха всичко от себе си, а извън залата за игра бяха задружни и си помагаха взаимно. Освен шахматните резултати те завързаха многобройни приятелства и натрупаха много положителни емоции. Доброто настроение сякаш помогна и за доброто представяне на децата. Споделям информация за представянето на всяко едно от тях:  Габриела Нейчева-до 8 г.  имаше сигурен бронзов медал, поради малкия брой състезатели в тази възрастова група. Българската състезателка единствена спечели партията си срещу безапелационния победител. Стоян Илиев – до 8 г.  Стоян спечели сребърен медал, игра много добре, но загуби срещите с преките конкуренти и това го лиши от титлата. Божидар Михайлов – до 10 г.  Два сребърни медала на стандартен шах и рапид. В главния турнир загубата от прекия конкурент го отдалечи от титлата, а в рапида препъни камък към първото място се оказа една млада сънародничка на победителя.  Никола Нейчев  –  до 10 г.  Шесто място в класическия шах. Загуби от първите двама и решаващата партия за медал в последния кръг. Има голям потенциал и може много повече. Сигурен съм, че е научил много ценни уроци и в следващото първенство ще преследва медалите.  Ралица  Аршинкова – до 12 г.  Сребърен медал на класически шах, отстъпвайки по допълнителни показатели на победителката. Две четвърти места в рапида и блица, като и в двата случая отстъпи по допълнителни показатели третото място. Лош късмет, но много добра игра! Теодор Тутеков – до 12 г.   Четвърти  на класически шах, като груба грешка в последната партия го лиши от заслужен медал. Четвърти на блиц и седми на рапид. Въпреки по-малкия си опит, показа голям потенциал. Нора Рашева – до 14 г. Два златни медала на класически шах и блиц и четвърто място на рапид след загуба в последния кръг от безапелационния победител! Игра равномерно през цялото време. Боряна Аршинкова – до 14 г.  Сребърен медал на класически шах с равни точки с Нора, сребърен медал на блиц и пето място на рапид. Игра добре, много солидно, за съжаление не взе максимума от позициите си, а имаше шанс и за титла. Денислав Благоев – до 14 г.  Бронзов медал на класически шах. Шести на рапид и девети на блиц. Работи много, чете книги и прогресира бързо! Валери Белчев – до 14 г.  Четвърто място на рапид, пето на блиц и седмо на класически шах. Последните два турнира загуби последния кръг от победителя и остана на половин точка от медалите. Заслужаваше повече!

Петя Караиванова – до 16 г. Единственият наш участник с пълна колекция медали!  Златен на класически шах, сребърен на блиц със загуба в последния кръг и бронзов на рапид! Браво, Петя! Симеон Трендафилов – до 16 г.  Сребърен медал на класически шах след спортменска игра в последния кръг срещу Марио Симеонов. Партията завърши реми и Мони не стана шампион! Сребърен медал и на блиц и шесто място на рапид след загуби в последните три кръга! Показа много добра игра на всички контроли и е жалко, че не стана шампион. Марио Симеонов -до 16 г.  Класира се осми на класически шах и на рапид. Много се стараеше, но играта не му спореше достатъчно. Ако продължава да работи усърдно, го чака добро шахматно бъдеще.  Патрицие  Найманова – до 18 г. Тежката роля на фаворит ѝ попречи да играе концентрирано в главния турнир. След груба грешка в първата партия игра много неравномерно , но чак ремито в последния кръг в много добра позиция я лиши от медал. След това се пребори със себе си и в рапида и блица беше като преродена. В резултат ДВЕ ШАМПИОНСКИ ТИТЛИ с много добра игра! Браво за волята, която показа! Ралица Илиева – до 18 г. Сребърен медал в класическия шах и две четвърти места на рапид и блиц. Интересно е, че  загуби в последния кръг и в трите турнира, което я остави на половин точка от титлата и медалите! Бори се докрай във всички партии и често играеше до последно. Илиян Манов – до 18 г. Четвърти на рапид с равни точки с третия, шести на стандартен шах и седми на блиц. Много се стараеше, бореше се докрай.”

„Много достойно представяне на България на Балканските младежки първенства. Радвам се, че „БФШ 64” успя да създаде бърза организация и да изпрати състезателите ни”, споделя гросмайстор Антоанета Стефанова, която се яви връзката на България с „Балканската федерация по шахмат”, тъй като все още в страната ни няма официална лицензирана федерация по шахмат. Тя даде висока оценка за участието на децата и им пожела още по-големи успехи на още по-престижни форуми.

„Поздравявам младите ни таланти с отличното представяне. От името на „БФШ 64” благодаря и на Йордан Иванов – Габъра, който бе неотлъчно до децата, грижи се за тях и ги подготвяше за шахматните битки. За пореден път спортни успехи стават повод за гордост на страната ни. Истината е, че имаме толкова много талантливи деца, които постигат успехи, въпреки нехайното отношение на отговорните ни институции към тях. Това бе и една от причините да основем „БФШ 64” и да се опитаме да изведем шахмата в една нова посока. Заради много лоши управленски решения България е изключена шеста поредна година от Европейския шахматен съюз и българските състезатели нямат право да се състезават под български флаг. В момента ни грози голяма опасност това отлъчване от европейското шахматно семейство да продължи още. Съдбата на българския шах е в ръцете на Министерството на младежта и спорта. Ние от „БФШ 64” се борим талантливите деца на България и българските шахматисти да не стават поредните заложници на лоши управленски решения. Готови сме да вложим целия си ресурс, за да спасим традициите на древната игра в страната ни”, коментира председателят на „Българската федерация по шахмат 64” Цвета Галунова.