С тържествен концерт в МДТ ”К. Кисимов” карате клуб „Калоян” отбеляза 30 години организирани тренировки по карате във В. Търново. За този период великотърновският клуб се превърна в най-успешният в страната. Осем поредни години КК „Калоян” става комплексен шампион на Българската национална федерация карате и накара всички да се съобразяват с него.
Първи организирани занимания по карате и бойни изкуства в старата столица се провеждат от м. октомври 1980 г. В залата на покрития плувен басейн на Радиотехникума около инж. Петрозар Шолев се събира група студенти ентусиасти най- изявените между които са Илко Трайков от Асеновград, впоследствие дългогодишен началник на полицията, Господин Бабамов от Харманли, настоящ президент на една от федерациите по бойни изкуства КУДО, Емел Златев от Русе който има собствен спортен център във Варна и освен Шотокан развива и други бойни изкуства.
Сред първите които се присъединяват към групата са Румен Димитров и Георги Георгиев, още ученици в Радиотехникума, Кръстьо Маринов и Валентин Реков от Радиозавода и Александър Петров от „Изотсервиз”. Те са първите състезатели и в последствие инструктори в „Калоян”. През 1981 г. от бившия СССР се завръща Стефан Енчев, който като студент тренира карате в Москва. Той също допринася много за техническото и организационното израстване на групата по карате.
През 1982 г. групата не остава незабелязана от органите на Народната Милиция и всички са принудени да станат доброволни отрядници. През 1983 г. инж. Шолев заедно с Васил Манолов от Козлодуй взема участие в международен семинар по карате в Унгария, а през 1984 г. защитава черен пояс в Братислава и заедно с момчетата от клуба участват в международен турнир по карате в Търнава.
Първият официален президент на клуба е инж. Никола Бакърджиев – ген. директор на Строително- монтажния комбинат, където по това време работи Петрозар Шолев, който е избран за изпълнителен директор и шеф инструктор, а инструктори са Александър Петров, Валентин Реков и Георги Георгиев. Трениращите по това време са около 500 човека. Голям принос за успехите на клуба имат и следващите президенти: Георги Вълев, Димитър Йорданов и особено настоящия Ганчо Даскалов, с когото в навечерието на 21 век представители на „Калоян” посещават родината на карате Япония. През 1988 г. с повея на перестройката от Михаил Горбачов се заговорва за създаване на федерация по бойни изкуства. В основата на инициативния комитет са „Калоян” и софийския клуб „Хан Аспарух”. Година по-късно всички клубове за да узаконят своето съществуване са принудени да минат под шапката на Организация за съдействие на отбраната и е създадена Българска федерация по бойни спортове. На 22 март 1989 г. в ДКС ”Васил Левски” се провежда Първия международен турнир по карате за ”Меча на Калоян” с участието на състезатели от Чехословакия, Унгария, Румъния, Македония и Сърбия, и много клубове от страната. Приза е спечелен от отбора на ”Калоян”. Турнира се провежда 7 години поред, но традицията е прекъсната по икономически причини.
През 1989 г. с помощта на унгарския инструктор Герд Ребичек, инструкторите от „Калоян” участват в семинар под ръководството на шихан Инго де Йонг – шеф инструктор на европейската организация на JKGA по годжу – рю основана от големия японски майстор Гоген Ямагучи. През 1990 г. Шихан Инго де Йонг посещава България и Велико Търново и провежда едноседмичен семинар с каратеките от клуб „Калоян”, като остава дълбоко впечатлен от изявите им във втория международен турнир за ”Приз Калоян”.
През следващата година състезатели от клуба участват в Европейско първенство и семинар по годжу-кай в Унгария. Оттогава КК „Калоян” е член на европейската организация на JKGA, а сенсей Шолев е определен за шеф-инструктор по годжу-кай карате за България.
Изключителни успехи на национално и международно ниво постига следващото поколение каратеки от „Калоян” Димитър Тодоранов, настоящ национален треньор, Севджан Мехмедова, Николай Пеев, Йордан Габровски, Любомир Българанов, Емел Бодурков, Цветомир Маринов, Ангел Попов, Росен Рачев и други. Особено впечатляващи са постиженията на Димитър Тодоранов – Първия Европейски шампион по карате за България и многократен Супершампион с треньор Валентин Реков. Безспорната прима при жените е Севджан Мехмедова, която печели на международно и национално ниво 65 златни, 37 сребърни и 24 бронзови медала. Сред най- големите и успехи са вицесветовна титла на кумите от Бразилия 1997 г. и четвърто място на ката. Трето място от световното по годжу-кай в Холандия през 2005 г., тя е и многократна национална шампионка по ката и кумите.
Росен Рачев става вицеевропейски шампион по годжу-кай карате в Австрия 2002 г., няколкократен национален и полицейски шампион по кумите. Павел Ангелов печели пълен комплект медали от Балкански и национални първенства, а също е и полицейски шампион по кумите.
Със следващите поколения каратисти „Калоян” става пълен хегемон в страната и диктува модата в този спорт. От Балкански първенства с отличия се завръщат Георги Георгиев – първи балкански първенец на ката, Владимир Бакалов 2 място на ката, Валери Вълев трето място на ката, Иван Радайски трето място ката, Алексанара Костадинова второ място ката, Калин Иванов, Генади Цоков и Калоян Йорданов, които бяха гръбнака на отбора, Теодора Казакова, Ана Асенова и София Меламед трети на Балканско в дисциплината кумите.
Настоящата звезда е Ана Николова, която и до днес се състезава с много шампионски титли, национални купи и трето място на кумите на световното в Холандия 2005 г.
След вълнуващия концерт в който възпитаниците на сенсей Севджан Мехмедова и Цветомир Маринов показаха своите изключителни умения и разкриха тънкостите на източното бойно изкуство, инж. Шолев раздаде редица плакети. За особен принос за развитието и популяризирането на клуба бяха наградени Ганчо Даскалов, Петър Колев, Димитър Йорданов, Румен Димитров, Севджан Мехмедова, Цветомир Маринов, Румяна Начева и др.
От ръководството на клуба изказаха специална благодарност за подкрепата през годините на Община Велико Търново в лицето на кмета д-р Румен Рашев и гл. секретар Мина Илиева.
Източник: Георги ГЪРЕВ, “Янтра ДНЕС”