Весела Лечева е двукратна олимпийска вицешампионка.

Весела Лечева е двукратна олимпийска вицешампионка.

Точно 23 са състезателите, защитавали честта на Велико Търново в историята на Олимпийските игри. Последните двама са плувецът Любомир Епитропов и борецът Магомед Рамазанов. На Игрите в Париж Епитропов бе знаменосец на българската делегация и записа най-доброто ни представяне в плуването, като завърши девети на 200 метра бруст. Магомед Рамазанов от СК “Илия Павлов” (В. Търново) пък води битка за медалите в категория до 86 кг в свободната борба, където е единственият български представител.

Първи е колоездачът Борис Димитров – Бонзарата още в Берлин през 1936 г. Той тръгва с огромни амбиции за Игрите и в дисциплината “бързина по часовник” жребият му определя да стартира с № 1. Великотърновецът има малшанс да скъса верига в първия старт на пистата и ос във втория и се разминава с медала, защото времената му са много близки до тези на стъпилите на почетната стълбичка.

Константин Тотев е капитан на баскетболния ни тим в Хелзинки - 1952 и Мелбърн - 1956.

Константин Тотев е капитан на баскетболния ни тим в Хелзинки – 1952 и Мелбърн – 1956.

Големият баскетболист Константин Тотев участва в Хелзинки – 1952 и в Мелбърн – 1956, като с националния тим става съответно седми и пети. Арх. Тотев е роден във Велико Търново и играе баскетбол от 1944 до 1959 г. в “Етър” и в софийския армейски тим. Той е обявен и за почетен гражданин на Велико Търново. На първите игри в Хелзинки негов съотборник е и Генчо Рашков. Щангистът Петър Тачев пък участва в Рим – 1960 и Токио – 1964, като в първото си участие е шести, а във второто – осми. Колегата му Петър Янев участва на Мексико – 1968, а Тодор Тодоров – на Монреал – 1976.

Една от легендите в българската борба – Иван Шавов, защитава честта на този спорт на цели три Олимпиади – 1968, 1972 и 1980 г. На първите две става пети като състезател, а в Москва вече е в ролята на треньор. По тогавашния регламент 5 победи и само 1 загуба не му гарантират и медал. Впрочем, Игрите в Москва – 80 са с най-масово участие на великотърновци – цели петима! Това са лекоатлетките Галина Пенкова, която завършва четвърта с щафетата, и Антоанета Селенска на хвърляне на копие, Борислав Хутов на спортна гимнастика, Цветанка Стойчева и Петьо Кишев на стрелба с лък.

Именитата състезателка по спортна стрелба Весела Лечева има запомнящите се 4 участия в Олимпиади – от 1988 до 2000 г., като на две от тях става олимпийски вицешампион. Тя също е обявена за почетен гражданин на Велико Търново. Антоанета Селенска записва участия на три Олимпиади – 1980, 1988 и 1992. Борецът Румен Павлов става пети на Игрите в Барселона – 1992. После идват изявите на гимнастичките – Жанета Илиева през 2000 и 2004 г. и на Зорница Маринова през 2004. Двете стават носителки на бронзови медали с ансамбъла. В Атина участва и Росен Райчев в конния спорт.

Радослав Великов - последният засега медалист от В. Търново, с бронз от Пекин - 2008.

Радослав Великов – последният засега медалист от В. Търново, с бронз от Пекин – 2008.

Участник на три Олимпиади е и борецът Радослав Великов – 2004, 2008 и 2012 г., като спечели бронзов медал в Пекин. Петя Луканова участва в спортната стрелба на Лондон – 2012, а борецът Михаил Ганев – в Рио де Жанейро през 2016 г.

Двама са великотърновците, които участват на предишната Олимпиада в Токио – 2020, провела се заради пандемията година по-късно. Това са плувците Антъни Иванов и Любомир Епитропов. Почетния списък завършват отново Любо Епитропов и борецът Магомед Рамазанов сега в Париж.

Медалистите

Велико Търново носи на страната и немалко медали от Олимпийските игри. Погледът назад във времето показва, че Весела Лечева е двукратна олимпийска вицешампионка в спортната стрелба, като и двата пъти имаше огромни шансове дори и за титлата.

Йордан Дойнов и Антоанета Селенска пък печелят за страната ни сребърни медали от игрите “Дружба” през 1984 г., съответно на борба и хвърляне на копие. Тогава социалистическите страни отговарят на западния бойкот на Олимпиадата в Москва, като на свой ред бойкотират тази в Лос Анджелис. На организираните алтернативни игри “Дружба” редица българи с резултатите си показват, че са били фаворити за олимпийските медали.

Зорница Маринова и Жанет Илиева - бронзови с ансамбъла от Атина - 2004.

Зорница Маринова и Жанет Илиева – бронзови с ансамбъла от Атина – 2004.

През 2004 г. в Атина имаме две великотърновски момичета в ансамбъла по художествена гимнастика. Жанет Илиева и Зорница Маринова печелят бронзови медали в многобоя. На следващите игри в Пекин през 2008 г. възпитаникът на МКБ “Царевец Етър 93” Радослав Великов бе единственият състезател от региона и взе бронзов медал в категория до 55 килограма в свободния стил.

 

 

Старата столица засега няма само олимпийски шампион и ако Магомед Рамазанов стигне до златното отличие, със сигурност влиза в историята.