Точно един век от началото на футбола във Велико Търново се навършва през лятото на т.г. Наесен юбилеят ще бъде отбелязан с излизането на книга на статистика Ангел Ганцаров и на филм за историята на този спорт в старата столица. Любопитното е, че 2009 г. предлага куп юбилеи, свързани с този спорт – 100 години от донасянето на първата футболна топка, 90 г. от основаването на първия футболен клуб, 85 г. от създаването на ФК “Етър”, 40 години от първото влизане в “А” група и др.
Как започва всичко?
През 1909 г. в старата столица е донесена от чужбина първата футболна топка. През лятото след лечение във Виена в родния си град се завръща младежът Георги Станев. Явно има усет към спорта, защото в багажа си носи ракети и топчета за тенис на маса, кегелбан и на първо място истинска футболна топка, направена от плондер и съшити кожени парчета. До появяването є момчетата във В. Търново играят основно други игри чилик, стражари и апаши, надбягвания с обръчи.
Футболът обаче веднага ги грабва. Георги Станев с приятелите си Симеон Симеонов, братята Стефан и Никола Високови, Димитър Церовски, Никола Чантов и др. започват да ходят в местността Орлов връх (Картала), където играят до късни нощи.
Най-вещ във футбола е 16-годишният тогава Никола Чантов, който донася от Цариград “футболните правила” и запознава в тях приятелите си. Десет години по-късно през 1919 г. той вече е треньор и съдия на първия в историята на В. Търново футболен клуб МСК (Младежки спортен клуб) и предава опита си на по-малките. Председател на клуба става Аспарух Брусев. Събират се и играят на равната поляна на Марно поле, която очертават като игрище. Записват се над сто човека и на следващата година МСК вече има 7 отбора по 11 футболисти! Идват и първите мачове в историята великотърновският тим гостува на “ОТО” (Габрово) и завършва 2:2. В реванша на Марно поле търновци бият с 2:1 – първата “болярска” победа в историята.
Набързо в града се нарояват няколко клуба като “Слава”, “Феникс”, “Виктория” и “България”. Започват вражди и разногласия, докато по предложение на първооснователите от МСК всички решават да си попадат ръка и в името на футбола да се обединят.
Това става на общо събрание на 24 април 1924 г., като най-много дебати предизвиква името на бъдещия клуб – “Янтра”, “Орлов връх” или “Етър”. След горещи спорове надделява мнението клубът да бъде наречен на славянското име на р. Янтра, което означава “бързотечаща вода”. Така се ражда ФК “Етър” (Велико Търново).
Тагове: футбол - други