Националките на България. сн.sport-gabrovo

1 гол срещу Германия не стигна на националния отбор на България по хандбал за девойки, родени 1994/95 г., да се класира за финалите на европейското първенство. Квалификациите се играха в Габрово, а треньорът Добрин Очков извика и три хандбалистки на “Етър-64” – Станислава Димитрова, Виолета Христова и Деница Иванова. Българките бяха в група с Норвегия, Германия и Азербайджан, като първите два се класират за финала.

Нашите загубиха първия мач с Норвегия с 19:34, който далеч превъзхожда останалите отбори в групата. Въпреки това българските момичета се противопоставиха успешно на снажните и здрави скандинавки в първата една трета от двубоя, като поддържаха минимална разлика от два-три гола. Постепенно обаче възпитаничките на Паал Йенсен Олдруп наложиха волята си и на полувремето резултатът беше 11:17. През втората част отборът на Норвегия диктуваше напълно събитията на терена и увеличи чувствително разликата до крайното 19:34, въпреки невероятната игра на българската вратарка Елиф Халил. Най-резултатна за България беше Станислава Димитрова от „Етър-64”, която реализира 5 гола. Добрин Очков обаче не заложи на оптималния състав в този мач, като го пазеше за решаващия мач с Германия, която би Азербайджан с 44:10.

Така решаващ за второто място бе мачът с Германия, от който на българките стигаше дори и равенство, тоъй като последни играят с аутсайдера Азербайджан. За жалост в зала „Орловец” нашите загубиха драматично с 26:27 и само един гол не им стигна за класиране на финалите. Мачът започна много равностойно и се движеше така до 8:8, а до почивката гостенките дръпнаха с 10:14.

Нищо не предвещаваше драмата, тъй като Германия дори поведе с 22:14. В 28-ата минута при 23:27 обаче българките започнаха  тотален щурм. С три поредни гола те намалиха до 26:27, а секунди преди края имаха топката за своя атака, но времето не им стигна за гол и след последния сигнал избухнаха в сълзи. Над всички в мача бе етърката Станислава Димитрова, която завърши срещата с 8 вкарани гола.