16996179_834238496716105_4834146218183985512_n

Великотърновският талант Тинко Банабаков спечели първото място и златен медал на международния турнир по бокс “Странджа”. Българските боксьори взеха 4 златни, 5 сребърни и 3 бронзови медала от 68-ото издание на турнира “Странджа”, който завърши днес в зала “София”. Най-старият боксов турнир в Европа събра 239 боксьори от 33 нации.

За титлите се пребориха Тинко Банабаков (49), Даниел Асенов (52) и Петър Белберов (+91) при мъжете и Станимира Петрова (54) при жените. Габриела Димитрова (51), Деница Елисеева (60), Айрин Исметов (64), Арман Хакобян (75) и Кристиян Димитров (91) останаха втори в своите категории, а след загубите си на полуфиталите трети са Златислава Чуканова (51), Джоана Нуамеруе (64) и Стефан Иванов (56).

На финала в кат. 49 кг Тинко би Киаран Макдоналд (Англия). За втора поредна година възпитаникът на треньора Евгени Донев се класира на финал на международния турнир по бокс “Странджа”. 15 боксьори си оспорваха отличията при най-леките в категория до 49 кг. Тинко Банабаков срещна затруднения в първата си среща с Толгахан Озтурк от Турция, когото победи с 3:2 съдийски гласа. На четвъртфинала се справи с украинеца Назар Курочин с 4:1. Великотърновецът изигра много силен мач на полуфинала с индиеца Амит, демонстрира агресия и заслужено спечели с 4:1.

“Няма лесни победи на този турнир. Влязох със самочувствие в мача срещу Амит и показах, че имам потенциал. Дори смятам, че не показах всичко, на което съм способен. Съперникът ми бе малко неудобен, по-нисък и трудно намерих целта си. На крачка съм да сбъдна една от мечтите ми да спечеля злато на турнира “Странджа”. Направих добра подготовка, което се вижда на ринга. Англичанинът не го познавам, но тук слаби съперници няма, а аз съм амбициран да взема титлата”, сподели още вчера след успеха си на полуфинала Банабаков.