Бразилецът Севаг Крикор Мехитарян спечели турнира по шахмат “Гранд Оупън Варна 2013” със 7.5 т. от 9 кръга. Седмият международен шахматен турнир се проведе в курортен комплекс “Св. Константин и Елена”. Оспорваната конкуренция доведе до подялба на 2-10 място от състезатели с по 6,5 т. Допълнителният показател класира на четвърто място международния майстор Радослав Димитров. Преди него са индийският гм Сундар Шуам и гм Красимир Русев.

Великотърновецът се представи много силно и два кръга преди края делеше 1-2 място заедно с Мехитарян. Радослав стартира отлично и имаше 6 точки от 7 партии. Той взе реванш от мм Велислав Куков за загубата си на турнира “Стара столица”, която тогава го лиши от крайната победа.

За Куков това е второ поражение от великотърновски шахматист, след триумфа му в старата столица, като наскоро отстъпи и пред младата надежда на българския шах Емил Стефанов в международния турнир “Гран опън Европа” в Албена. В последните 6 партии на “Гранд Оупън Варна” Радослав игра последователно с двама международни майстори и с четирима гросмайстори. Великотърновецът надигра Лъчезар Йорданов, Дмитри Борзов от Украйна, мм Велислав Куков, гросмайсторите Момчил Николов и Евгени Янев и ремизира с фм Н. Рагхвали от Индия, която стана най-добре представилата се жена, и с мм Петър Арнаудов. В осмия кръг Димитров допусна единственото си поражение от бъдещия победител Севаг Мехитарян, а в деветия направи реми с гм Васил Спасов, което му попречи да спечели надпреварата.

Междувременно бащата на международните майстори Павел и Радослав – инж. Даниел Димитров, постигна личен успех в турнир “Златни пясъци”. 222 състезатели си оспорваха сериозен награден фонд в състезанието. Даниел Димитров постигна 4,5 точки, което е най-добър резултат при шахматистите с Ело 1900, и му донесе 300 евро. Той постигна победи срещу Александър Колешников от Русия, Петър Лянгов, Любомир Мишковски и Георгий Василев от Русия и направи реми с руския международен майстор Евгени Маторин. Павел Димитров приключи турнира с актив от 5,5 т., като победи международните майстори Дас Дебашис от Индия с Ело 2482 и Роберто Брито от Бразилия и направи ремита с гм Петър Арнаудов и мм Ивайло Енчев.