Националният отбор на България по хандбал, в основата на който са състезателките от „Етър-64”, зае четвъртото място на Балканското първенство, проведено в Скопие. В столицата на Македония участие взеха България, Турция, Черна гора и домакините.

Отборът бе воден лично от новия президент на БФХ Росица Бакърджиева, а пом.-водач бе президентът на „Етър-64” Атанас Атанасов. Националният селекционер Йонка Генчева взе в състава само хандбалистките, играещи във вътрешното първенство.

В отбора попаднаха 12 състезателки на великотърновския шампион – Гергана Александрова, Десислава Николова, Соня Богданова, Мадлена Дончева, Зоя Стефанова, Ина Стоилова, Марияна Семерджиева, Даниела Коцева, Александрина Бурнева, Силвия Цветанова, Станислава Димитрова и Деница Иванова. Останалите три бяха от габровския „Бъки” – Силвия Атанасова, Невена Малчева и Роксана Радева.

Турнирът не се разви добре за българския тим. „В първия мач трябваше да играем с домакините от Македония. Не се представихме на ниво и до почивката губехме с 19:5. През втората част се поокопитихме, но срещата завърши 41:19 за съперника. В другия полуфинал Черна гора победи с 12 гола разлика Турция. В мача за 3-4 място срещу туркините направихме силна първа част и поведохме със 17:10, но после не успяхме да се противопоставим на направилия 10-дневен лагер съперник и допуснахме загуба с 27:29”, разказа Атанас Атанасов.

Зоя Стефанова обаче стана голмайстор на балканското първенство с 14 гола и бе отличена от домакините със специална купа. Националките също получиха купа за 4-ото си място.

Финалът между Македония и Черна гора бе свирен от българската съдийска двойка Башев и Костов и бе много драматичен. До почивката черногорки водеха с убедителното 13:7, но накрая паднаха от домакина Македония с 19:18.

По същото време пък националният ни отбор за девойки до 19 г. бе на европейски квалификации в Португалия. В него селекционерът Анита Хараланова включи основно състезателките на „Бъки”, а „Етър-64” бе представен от Зорница Стефанова. Нашите имаха непосилната задача да се борят за първото място заедно с отборите на Португалия, Румъния и Турция. Още в първия си мач българките паднаха тежко с 33:16 (16:7) от домакините. Във втория се противопоставиха на Румъния само до почивката (10:12), но загубиха с 18:29 и днес играят с Турция за 3-4 място в групата, а Португалия и Румъния излизат в директен спор за класиране на финалите на Евро’2011 в Холандия от 4 до 14 август.