admin-ajax

Великотърновката Гергана Баръмова спечели златен и бронзов медал от 4-ото Световно първенство по бадминтон за глухи в София. Тя и Силвия Бозева станаха световни шампионки на двойки жени, а на сингъл Гери завоюва бронз.

На двойки Баръмова и Бозева бяха поставени под № 2 в ранглистата на първенството и след серия от 5 победи заслужиха титлата “световен шампион”. Подкрепяни от публиката в зала “Христо Ботев”, нашите победиха на финала с 21:9 и 21:14 поставените под № 1 в схемата Шихиро Шинада и Мика Йошида (Япония) в мач, продължил 24 минути. Българският дует взе по убедителен начин първия гейм с 21:9. Във втория Шинада и Йошида на почивката водеха с 11:10. След нея българките отново напипаха ритъма си и след невероятна серия от точки стигнаха до нов обрат, а при 21:14 и до победата.

Гергана Баръмова се класира на трето място на сингъл при жените. Тя записа победи над Мика Йошида с 2:0 гейма – 21:15 и 21:13, Мелике Серин с 21:3 и 1:0 и отказване на туркинята, Шихиро Шинада с 21:9 и 21:4, а в четвъртфинала след много оспорван мач, продължил 41 минути, надви рускинята Карина Хакимова след 22:20, 15:21 и 21:13.

В спор за място на финала Гергана преклони глава пред бъдещата носителка на титлата Ян-Ри Шен. Талантливата състезателка от Китайско Тайпе, която преди седмица стана световна шампионка за девойки отново в София, стигна до победата след 21:16 и 21:13.

Великотърновката в тандем с Людмил Гетов бе на крачка от медал при смесените двойки. Двамата биха японците Какиуци Кохей и Мика Йошида, после Чен Хуанг и Ян Чен (Китайско Тайпе), а след това отстраниха силните южнокорейци Сунхо Юнг и Юнхук Ким. На четвъртфинала българите загубиха от едни от фаворитите за титлата Чунг-И Чен и Юнг-Ю Фан от Китайско Тайпе. Така нашите завършиха на 5-ото място в крайното класиране.

В турнирите на сингъл, двойки и смесени двойки Гергана Баръмова изигра общо 12 мача, в които постигна 10 победи. В отборната надпревара великотърновката записа 7 победи от 7 срещи и е с основна заслуга за четвъртото място на България.