1 година и 11 месеца след като тимът на “Етър” победи “Велбъжд” в Кюстендил, “виолетовите” отново постигнаха пълен успех като гост в шампионата. Днес напук на всякакви прогнози великотърновци надиграха втория в класирането “Академик” и си тръгнаха с трите точки от София. Така възпитаниците на Николай Арнаудов вече имат две победи от две срещи през пролетта, а идната събота имат добра възможност за хеттрик при домакинството на “Чавдар” (Етрополе).

За разлика от мача с “Марек”, днес на вратата на “Етър” застана Венци Димитров. Пред него в защита бяха Мартин Димов, Петър Ванков, Пламен Костадинов и Георги Гайдаров. Халфовата линия се състоеше от Йордан Петров, Ивайло Петев, Георги Христов и Антоний Балъков, а напред бяха Михаил Аврионов и Тихомир Кънев.

Още в 1-ата минута етърци можеха да допуснат гол, след като нападател на “Академик” бе оставен да стреля от по-малко от 10 метра, но Димитров успя да избие топката в страничната греда. След тази ситуация не се случи абсолютно нищо интересно за цяло полувреме. Играта се водеше предимно в центъра, а всички опити за по-стойностни атаки дори не успяваха да завършат с удар. Софиянци с нищо не показаха, че заемат второто място и имат амбиции за “А” група и закономерно първата част завърши при 0:0.

Вторите 45 минути обаче предложиха много емоции и накараха малцината присъстващи, сред които имаше и фенове на гостуващия отбр, да забравят за безличната игра преди почивката. В 51-ата минута “виолетовите” получиха право да изпълнят пряк свободен удар отляво на наказателното поле на “Академик”. Петев центрира ниско покрай стената, а изненаданият страж на домакините Василев не се намеси добре и изпусна топката. Тя попадна в капитана на “Етър” Ванков, който почти от голлинията безпроблемно откри резултата.

Футболистите в светлосиньо се втурнаха да изравняват, но натискът им така и не доведе до чисти положения. Вместо това гостите получиха добра възможност за втори гол. В 65-ата минута Петев центрира към Аврионов, който въпреки че бе държан от защитник, успя да стреля. Ударът му обаче мина малко над напречната греда. Три минути по-късно дойде и първото добро положение в полза на “Академик”. След удар с глава топката рикошира във “виолетов” играч, но плонжиралият Венци Димитров успя да я избие в корнер.

Следващата добра атака на домакините се оказа фатална за “Етър”. Играч на софийския тим бе оставен необезпокояван да напредне по левия фланг и да доближи наказателното поле. Той попаде към точката на дузпата, където Самир Аесс, също непокрит, спокойно прати кълбото в долния десен ъгъл. В този момент зрителите вече се питаха дали великотърновци ще успеят да удържат равенството в следващите 15 минути, или кандидатът за “А” ще си вземе очакваното.

Не стана обаче нито едното, нито другото. В 82-ата минута Петров подаде на влезлият като резерва Мариян Генов, който намери Аврионов на границата на наказателното поле. Нападателят чудесно с пета изведе Кънев сам срещу вратаря и юношата на “Етър” не сгреши – 1:2!

Това вече бе твърде много за домакините. Те все пак имаха една добра възможност, когато след изпълнение на фаул топката тупна върху напречната греда, но нашите на два пъти също имаха чудесни положения за трето попадение. В края първите си минути в официален мач за гостите записа Явор Генчев.

След 4-минутно продължение първата победа на “Етър” като гост от почти две години стана факт. Футболистите на Арнаудов напълно я заслужиха, след като играха силно и не отстъпваха с нищо на един от водачите в групата. С новите три точки “виолетовите” вече са на девето място, а при победа над “Чавдар” могат да излязат и на пето.

“Етър 1924”: В. Димитров, П. Ванков, Г. Гайдаров, Пл. Костадинов, М. Димов, Г. Христов, И. Петев (М. Генов – 76), Й. Петров, А. Балъков (90 – Я. Генчев), Т. Кънев (Н. Съботинов-87), М. Аврионов (М. Карканджиу, М. Иванов, Т. Антонов, Д. Кушев).